Górnicy mogą pójść na emeryturę bez względu na wiek
Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 27 lipca 2005 r., jaką górnicy wywalczyli sobie w Sejmie, pozwala im przejść na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek. W myśl nowych przepisów wcześniejszą emeryturę otrzymają nawet 50-latkowie. Muszą jednak posiadać co najmniej 25 lat (mężczyźni) i 20 lat (kobiety) pracy górniczej i równorzędnej, w tym 15 lat pracy wymienionej w art. 50c ust. 1, m.in. pracy pod ziemią. Skorzystają z niej więc tym bardziej 55 letni górnicy, z co najmniej 20-letnim (dla kobiet) lub 25-letnim (dla mężczyzn) okresem pracy górniczej lub równorzędnej, z czego minimum 10 lat pracy wymienionej w art. 50c ust. 1, a więc m.in. pod ziemią.
Bez względu na wiek na wcześniejszą górniczą emeryturę przejdą wszyscy ci, którzy pracowali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 25 lat.
Do emerytury górniczej uprawnia praca górnicza lub równorzędna z pracą górniczą, której nowy, okrojony wykaz zawiera znowelizowana ustawa emerytalna. Na dotychczasowych zasadach, określonych w uchylonych już art. 34 - 38; 48; 49, mogą przejść na emeryturę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta