Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczury z placu Bohaterów

02 lutego 2007 | Moje Podróże | FF
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ARRAS W czasie wojny średniowieczne korytarze pod miastem służyły obrońcom lepiej niż XVII-wieczna twierdza Szczury z placu Bohaterów Zrównane z ziemią dwa razy, odbudowane, ciągle piękne - takie jest Arras

Gdybyśmy z Polski zostali przeniesieni w nieznanym kierunku i otworzyli oczy dopiero w Arras, powiedzielibyśmy, że wylądowaliśmy w Belgii lub Holandii. Nic dziwnego, sercem miasta jest Place des Héros (plac Bohaterów) - zabudowany w stylu flamandzkiego baroku.

To niewątpliwie jeden z najładniejszych placów Francji - długi prostokąt z jednej strony zamyka fasada późnogotyckiego ratusza, a trzy pozostałe boki tworzą równe szeregi kamienic. U dołu podcienia, w górze trójkątne szczyty, jak piramidki.

Domy jeden w drugi prawie identyczne, ta sama wysokość i szerokość. To wynik zasad narzuconych przez władze miasta w XVII i XVIII wieku, kiedy je budowano. Kupiec, który chciał się wyróżnić, mógł to zrobić jedynie, ozdabiając po swojemu fasadę.

Miasto na rubieżach

Arras prawa miejskie zdobyło już w XI wieku, a w średniowieczu było jednym ze znaczniejszych w ówczesnej Francji. Jako miasto na rubieżach przechodziło często z rąk do rąk. Raz znajdowało się pod panowaniem królów francuskich, innym razem książąt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4057

Spis treści
Zamów abonament