Polski terminal gazu skroplonego i co dalej?
Kilka lat już trwająprzygotowania do podjęcia decyzji w sprawie terminalu gazu skroplonego (LNG). Z informacji prasowych wynika, że PGNiG otrzymał kolejne analizy tego przedsięwzięcia. Co więcej, PGNiG podjął już decyzję o ulokowaniu gazoportu w Świnoujściu. Poza kwestiami otoczenia prawnego opisanymi w artykule zatytułowanym "Czy wybrano właściwą ścieżkę budowy terminalu skroplonego gazu?" ("Rzeczpospolita", 4.01.2007) warto przyjrzeć się kluczowemu elementowi tego przedsięwzięcia, mianowicie umowie na dostawę gazu skroplonego oraz unijnej zasadzie dostępu osób trzecich do terminalu.
Za gaz trzeba płacić, nawet jeżeli nie można go odebraćZasadniczymi kwestiami wymagającymi uregulowania w umowie poza kwestią ceny jest okres jej obowiązywania i ilości gazu, które ma kupić Polska. Już w zakresie tych trzech podstawowych parametrów umowy istnieje wiele możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta