Smog, poezja i murale z Chomeinim
Tłok, spaliny i zgiełk mogą odstraszać, ale warto powściągnąć chęć ucieczki. Trudno byłoby bowiem zrozumieć Iran, nie spędziwszy tu bodaj kilku dni.
Teheran został stolicą Persji (przemianowanej potem na Iran) w 1795 roku. Jego architektura ustępuje cudom dawnych metropolii, brak tu np. meczetu mogącego równać się z olśniewającym meczetem Imama w Isfahanie. Wynika to m.in. z polityki szachów Pahlawich (1925 - 1979), którzy, zafascynowani ideą modernizacji, burzyli zabytki (np. część pałacu Golestan), by zastąpić je nowoczesnymi budowlami.
Choć mało atrakcyjne, miasto jest prawdziwym sercem kraju. Tutaj pod koniec lat siedemdziesiątych wybuchła rewolucja i tu najlepiej widać napięcia między starym a nowym - na ulicy jedne kobiety noszą czadory inne spacerują w sandałach na bosych stopach, odsłaniając polakierowane paznokcie. Hidżab na ich głowach to kolorowa jedwabna chustka, pasująca równie dobrze do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta