VAT nie powinna płacić gmina ani użytkownik wieczysty
- Korzystający z nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste może nią dysponować w sposób zbliżony do właściciela, z wyłączeniem innych osób, przez długi czas. Potwierdzenie takiej tezy można znaleźć zarówno w ustawie o VAT, jak i w VI dyrektywie UE - uzasadniała uchwałę sędzia Małgorzata Niezgódka-Medek.
"Skoro użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym zbliżonym do własności, to nie trzeba go było wymieniać w ustawie o VAT. Momentem realizacji dostawy nieruchomości jest chwila wpisania użytkowania do księgi wieczystej. Skoro nastąpiło to wtedy, gdy VAT od użytkowania nie było, nie powinien być on płacony także dziś i to przez żadną ze strony umowy" - orzekł siedmioosobowy skład NSA (sygn. IFSK27/06).
Uchwała dotyczy konkretnej sprawy i konkretnej gminy (Gostynin), ale wskazuje kierunek rozstrzygania podobnych sporów wszystkim sądom administracyjnym. Już wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno użytkowników wieczystych, jak i władz samorządowych. Wszyscy się zastanawiają, jak odzyskać to, co - zgodnie z orzeczeniem sądu - zapłacili niesłusznie.
Trzeba się...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta