Nie zawsze taka sama rekompensata za dzień wolny od pracy
- Pracownik jest wynagradzany godzinowo, a w firmie obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy (chodzi o styczeń - kwiecień 2006 r.). W dniu harmonogramowo wolnym od pracy pracownik pracował 8 godzin. Nie otrzymał za to innych wolnych dni. Wymiar czasu pracy wynosił w tym okresie 672 godziny. Czy za pracę w dniu harmonogramowo wolnym od pracy pracownikowi trzeba było wypłacić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? -pyta czytelnik DF.
Czytelnik pisze o dniu wolnym harmonogramowo. Co do zasady nie chodzi o dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Różnica między tymi dniami jest istotna, bo pracę w każdym z nich wynagradza się inaczej. Zakładamy, że opisując stan faktyczny, czytelnik wiedział o tej różnicy.
Dni pracy musi być pięćO 5-dniowym tygodniu pracy mówi art. 129 k.p. Wynika z niego, że co do zasady czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Praca w tzw. szóstym dniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta