Kiedy pracodawca łamie prawo, wypowiadając umowę pracownikowi
Spełnienie tych warunków leży w jego własnym interesie, bo jeśli postąpi niezgodnie z prawem, to pracownikowi będą przysługiwać określone uprawnienia (np. będzie mógł domagać się przywrócenia do pracy). To samo, gdy pracodawca dokona nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę.
Trzeba jednak pamiętać, że o ile w razie niezgodnego z prawem wypowiedzenia pracownik może odwołać się niezależnie od rodzaju umowy, jaka wiązała go z pracodawcą, o tyle zarzut tzw. nieuzasadnionego wypowiedzenia może podnieść tylko wtedy, gdy był zatrudniony na czas nieokreślony.
Innymi słowy, wypowiadając zgodnie z przepisami np. umowę o pracę zawartą na okres próbny, pracodawca nie musi martwić się o to, że pracownik spróbuje podnieść zarzut, iż rozwiązano z nim umowę bez uzasadnienia. Przy takiej umowie zarzut ten nie może być podstawą odwołania.
Kiedy wypowiedzenie jest niezgodne z prawem...Podstawy uznania wypowiedzenia umowy o pracę za niezgodne z prawem wynikają w zasadzie wprost z kodeksu pracy i przez to dają się łatwo określić. W praktyce pracownik może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta