Sąd ukrócił przewlekłe kontrole w firmach
Czynności, które inspektorzy podejmują po przekroczeniu terminu czterech lub ośmiu tygodni (w zależności od wielkości firmy), są nielegalne -wynika z prawomocnego już orzeczenia z 20 grudnia 2006 r. (sygn.XIX879/05). Sąd oczyścił wtedy Piotra Wierzchowskiego z zarzutu utrudniania działalności policji pracy, która prześwietlała firmę jego brata. Prowadził on w Pabianicach mały zakład wytwarzający i montujący okna PCV, zatrudniający jednego pracownika. Wojewódzcy urzędnicy podejrzewali, że na czarno, co postanowili sprawdzić. Jak przyszli, zostali prawie rok.
Badanie na odległośćZaraz po przybyciu 9 lutego 2005 r. inspektorki przedstawiły pismo o przeniesieniu kontroli do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Nie interesowały się dokumentami będącymi pod ręką, w siedzibie firmy. Właściciel, zamiast pilnować biznesu, miał się stawiać na każde ich wezwanie i dowozić brakujące dokumenty. Rozporządzenie z 21 lutego 2006 r. (DzU nr 36, poz. 245) faktycznie dopuszcza taką wyjazdową kontrolę, ale w wyjątkowych sytuacjach.
-Wobec tak pojemnego pozwolenia inspektorzy muszą się kierować zasadą minimalizowania uciążliwości dla przedsiębiorców -wyjaśnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta