Zanim zaczniemy rozmawiać o tarczy
Dyskusja o zainstalowaniu w Polsce tarczy antyrakietowej - ważnej, a może nawet kluczowej decyzji w dziedzinie bezpieczeństwa, zagrożona jest wessaniem w wir partyjnej polityki. Można się obawiać, że mniej istotne będą argumenty na rzecz takiej czy innej koncepcji polityki zagranicznej, a ważniejsze kto mówi, przeciw komu i co na tym zyska lub straci na krajowym ringu. Tym samym może zostać przedłużony stan polskiej pasywności na arenie międzynarodowej, który szczególnie widoczny jest od czasu osiągnięcia strategicznych celów III RP - członkostwa w NATO i Unii Europejskiej.
W przypadku polityki europejskiej obecny rząd jasno wyraża swoje intencje odejścia od konformizmu wobec oczekiwań i potrzeb partnerów - choć wciąż nie ubrał swojej alternatywy w spójną koncepcję i wciąż nie znalazł ę skutecznych instrumentów do jej realizacji. Niestety w odniesieniu do sfery bezpieczeństwa międzynarodowego stanęliśmy na etapie satysfakcji z podstawowych efektów członkostwa w NATO. A przecież od jubileuszowego, waszyngtońskiego szczytu sojuszu w 1999 roku zdarzyło się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta