Zmiany w konstytucji: godność jako atrybut służący człowiekowi jeszcze przed narodzeniem
Posłowie debatujący w nadzwyczajnej komisji sejmowej nad zmianą konstytucji doszli do przekonania, że nie należy nowelizować art. 38 zapewniającego ochronę życia każdego człowieka, lecz dwuzdaniowy art. 30 deklarujący, iż przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. To w tym przepisie ma się znaleźć zastrzeżenie, że mówiąc o człowieku, należy mieć na względzie fakt, iż momentem początkowym jego zaistnienia jest poczęcie. Dlatego też godność jest atrybutem służącym człowiekowi jeszcze przed narodzeniem.
Konstytucyjne uznanie godności człowieka za źródło wolności i praw jest swego rodzaju deklaracją ideową otwierającą nasze prawo stanowione na postulaty wynikające z tak czy inaczej rozumianych koncepcji prawa naturalnego, a przynajmniej na postulaty etyczne. Stwierdzenie dotyczące tej kwestii przybiera postać wypowiedzi opisowej, co sprawia, że trudno z niej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta