Kiedy i jak karać pracownika oraz jak potrącać karę z wynagrodzenia
Załóżmy, że mamy do czynienia z następującymi sytuacjami.
SYTUACJA 1. Pracownik przez trzy dni nie przychodzi do pracy. Gdy wreszcie czwartego dnia pojawia się w firmie, składa wniosek o urlop na żądanie za poprzednie dni. Jak pracodawca powinien się zachować? Uznać, że delikwent był na urlopie? Nie dać mu urlopu i obniżyć wynagrodzenie za dni nieusprawiedliwionej nieobecności? A może zmniejszyć wynagrodzenie i ukarać?
SYTUACJA 2. Pracownik przychodzi do pracy, ale jest pod wpływem alkoholu. Szef nie pozwala mu więc pracować. Następnego dnia sytuacja się powtarza. Jest to pierwsza wpadka tego bardzo cenionego pracownika. Zwolnić go czy ukarać? A jeśli karać, to naganą czy pieniężnie? Jeżeli pieniężnie, to ile ta kara powinna wynosić? A może połączyć ją z naganą?
Zamknięta lista powodówLista przewinień pracownika, za które może on otrzymać karę pieniężną, to lista zamknięta. Zatem za żadne inne naruszenie obowiązków pracowniczych, poza wymienionymi na liście, pracodawca nie może zastosować tej kary. Znajdują się na niej: ¦ opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta