Na co uważać, zwalniając pracownika dyscyplinarnie
Co ważne, w tzw. trybie dyscyplinarnym, w przeciwieństwie do wypowiedzenia, można rozwiązać każdą umowę o pracę - również tę zawartą na czas wykonywania określonej pracy lub na czas określony krótszy niż 6 miesięcy. Rozwiązanie umowy w taki sposób to przywilej, a nie obowiązek pracodawcy. Jest to rozwiązanie ostateczne i to szef decyduje, czy pracownik otrzyma naganę, dostanie zwykłe wypowiedzenie umowy, czy też zwolnienie dyscyplinarne.
Ponieważ konsekwencje wynikające ze zwolnienia dyscyplinarnego są surowe, pracodawca powinien je stosować wyjątkowo i ostrożnie (por. wyrok Sądu Najwyższego z 21 września 2005 r., II PK 305/04).
Jednak rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest zgodne z prawem, nawet jeśli szef oprócz właściwej przyczyny uzasadniającej to rozwiązanie wskazał także inne, które następnie okazały się nieuzasadnione (wyrok SN z 23 lutego 2005 r., III PK 85/04).
Wina przesłanką zwolnienia dyscyplinarnegoWskazując przyczynę uzasadniającą dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę, należy określić ją w taki sposób, aby pracownik wiedział, na czym polegała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta