Nie tak łatwo zwolnić menedżera
Nie. Sam akt powołania na prezesa zarządu zgodnie z prawem handlowym (czyli tu mocą uchwały walnego zgromadzenia) nie jest równoznaczny z powołaniem w rozumieniu kodeksu pracy. Tak stwierdził Sąd Najwyższy m.in. 13 października 1998 r. (I PKN 345/98) i 28 lipca 1999 r. (I PKN 171/99). Ze spółką łączy pana jedynie stosunek korporacyjny wynikający z powołania. Nie należą się panu zatem świadczenia pracownicze, chyba że podobne przyzna panu rada nadzorcza lub zgromadzenie wspólników. Nie ma pan też prawa do zasiłku chorobowego ani nie podlega ubezpieczeniom społecznym. By korzystać z tych profitów, konieczna byłaby dodatkowa umowa opiewająca na stanowisko prezesa: cywilna, kontrakt menedżerski lub o pracę. Z kolei urlop wypoczynkowy czy inne świadczenia pracownicze gwarantowałby panu dopiero etat.
Czy prezes może sprawować funkcję jednocześnie na podstawie powołania i stosunku pracy?Oczywiście. Potwierdził to SN np. w wyroku z 17 maja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta