Jedna faktura, a do przeliczenia stosujemy dwa różne kursy walut
Za ostatnimi zmianami w ustawach o podatkach dochodowych nie poszły bowiem odpowiednie zmiany w ustawie o VAT, nad którą wciąż trwają prace w Sejmie.
FAKTURY SPRZEDAŻY W WALUCIEZgodnie z§ 37 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Jak jednak wynika z ust. 3 przywołanego przepisu, istotne jest, aby faktura została wystawiona w określonym w przepisach terminie. W przeciwnym razie do przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych trzeba zastosować średni kurs NBP wyliczony i ogłoszony na dzień powstania obowiązku podatkowego. Gdy wdanym dniu nie został wyliczony i ogłoszony bieżący kurs średni waluty, to do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (§ 37 ust. 2).
Gdy wystawiamy fakturę z rana...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta