Tulipanomaniacy
Tulipany to zwiastuny wiosny. Na polach i w ogrodach żyją zaledwie kilka tygodni. W tym roku zakwitły wyjątkowo wcześnie, bo już w połowie marca. Znikną pewnie w połowie maja. Jako pierwszy z ziemi wychodzi The First. Gdy rozchyla płatki, pole wygląda jak usłane drobnymi czerwonymi gwiazdami. Równie efektownie prezentują się biało-czerwone tulipany odmiany Tulipa kaufmaniana. - Należą do grupy odmian botanicznych powstałych na skutek krzyżowania dzikich gatunków. Przez setki lat z zaledwie 120 gatunków tulipanów powstało blisko 10 tysięcy nowych odmian. Najpóźniej rozkwitnie The Last o imponujących czerwono-amarantowych kwiatach - mówi Roman Szymański, twórca ostatniej wymienionej odmiany.
Utoń w woniNa niewielkiej plantacji Szymańskiego pod Poznaniem w Pokrzywnie rośnie blisko 200 tys. tulipanów w 150 odmianach. -To mój tulipanowy bank genów, który odziedziczyłem po ojcu. Mam odmiany dawno uznane za wymarłe, co daje mi niepowtarzalne możliwości krzyżowania kwiatów, a tym samym tworzenia nowych odmian - opowiada Szymański. Tulipany jako nieliczne kwiaty dziedziczą po rodzicach nie tylko kolory, ale i zapach. Charakterystyczną miodowo-pieprzową woń wydziela...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta