Firmy zbrojeniowe przynoszą coraz większe zyski
- W tym roku powiemy zagranicznym inwestorom, które polskie firmy obronne są na sprzedaż - zapowiada wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz. Twierdzi, że co najmniej kilka zagranicznych koncernów, w tym amerykański Raytheon, europejska potęga śmigłowcowa Agusta Westland i włoskie Avio, konsekwentnie przypominają o swych planach inwestycji kapitałowych w Polsce.
Jest o co walczyć. Większość dużych firm zbrojeniowych kolejny już rok notuje zyski.. Średnia rentowność firm z tej branży poprawiła się: w roku 2005 wynosiła 6,4 proc., minionym - 7,2 proc. Według szacunków "Rz", uwzględniających zakupy MON i dochody z eksportu broni, przychody przedsiębiorstw sektora obronnego wzrosły z ok. 1,5 miliarda zł w 2005 roku do ponad 2 mld w 2006 roku.
Zakupy dzięki misjomMON, które wciąż jest podstawowym odbiorcą sprzętu wojskowego i specjalistycznych usług, kontynuuje modernizację sił zbrojnych. Specjalne zakupy broni i sprzętu wojskowego miały też związek z misjami zagranicznymi w Iraku i Afganistanie.
Spora część z ponad 3,5 miliarda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta