Można zawrzeć ugodę i nie zapłacić daniny od odszkodowania
Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie "Rz" (pismo z 6 kwietnia br ., MB8 /317/ 2007). Zapytaliśmy w nim o skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne opodatkowanie odszkodowań pracowniczych przyznanych na podstawie ugody sądowej.
Ulga dla walczących do końcaPrzypomnijmy, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) nie zapłacimy podatku od odszkodowań, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw lub z przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie. Zwolnienie nie dotyczy m.in. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g updof). Jak pisaliśmy w DF z 8 marca br., z przepisów tych wynika, że jeśli pracodawca i pracownik osiągną porozumienie, to wypłacona rekompensata jest opodatkowana. Jeżeli sprawa skończy się wyrokiem sądowym, podatku płacić nie trzeba.
Tak więc ustawodawca wyraźnie dyskryminuje polubowne rozwiązanie sporu. Wprawdzie odszkodowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta