Pod murami Jerozolimy
Mimo tych sprzyjających okoliczności oraz początkowych sukcesów wyprawa na Jerozolimę zakrawała o szaleństwo. Siły krzyżowców stopniały do ok. 1,5 tys. rycerzy i 5 -6 tys. lekkozbrojnych. Fatymidzi natomiast dysponowali armią liczącą ponad 30 tys. świetnie wyszkolonych zawodowych żołnierzy. Krzyżowcy stanęli pod Świętym Miastem 7 czerwca.
Obroną Jerozolimy dowodził namiestnik Iftichar ad-Daula, stojący na czele silnego garnizonu. Na wieść o zbliżaniu się krzyżowców wysłał prośbę o pomoc do Egiptu, a sam zaczął się przygotowywać do obrony. Nakazał zatruć podmiejskie studnie oraz ukryć stada owiec ikrów. Wmieście nie było ani jednego źródła, ale ogromne cysterny zapewniały obrońcom zaopatrzenie w wodę. Namiestnik usunął z miasta wszystkich chrześcijan, obawiając się, że otworzą bramy współwyznawcom. Pozostali tylko muzułmanie i nieliczni Żydzi.
Jerozolima była jedną z największych twierdz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta