Europa musi uwierzyć w siebie
Wartości i zasady, które są podstawą tego, co rozumiemy przez Europę, wywodzą się z koncepcji człowieka jako istoty przede wszystkim wolnej i odpowiedzialnej, posiadającej podstawowe prawa i godność. Stąd właśnie wyprowadzamy wiele podstawowych zasad, jak na przykład równość kobiety i mężczyzny czy odpowiedzialność osobista. Inną konsekwencją owej koncepcji człowieka jest przeświadczenie, że podstawowym zadaniem władzy politycznej jest zapewnienie wszystkim ludziom tych właśnie podstawowych praw oraz działanie na rzecz godności każdego człowieka.
Wiemy doskonale z historycznego doświadczenia, że Europa w tragicznych momentach swej historii odwróciła się plecami od własnej tradycji i tożsamości. Ale i dziś w Europie i poza nią te wartości i zasady są kwestionowane.
¦Koncepcja osoby, która wywodzi się z tradycji religijnej, filozoficznej i kultury judeochrześcijańskiej, pozwala na istnienie demokracji. Koncepcja ta jest dziś dziedzictwem powszechnym i nie ogranicza się tylko do narodów europejskich i czerpiących z tradycji Starego Kontynentu.
Dlatego właśnie wydaje mi się ważne przypominanie o chrześcijańskich korzeniach Europy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta