Polska firma deleguje zatrudnionego do pracy w Niemczech
Przed pełnym otwarciem swojego rynku pracy Niemcy stosują dla Polaków okres przejściowy. Nasi obywatele nadal więc potrzebują pozwolenia na pracę za zachodnią granicą. Niekiedy jednak porozumienia dwustronne i wewnętrzne regulacje pozwalają im podjąć legalne zatrudnienie w RFN.
Legalny pobyt i legalna pracaOd 1 stycznia 2005 r. dokumentem uprawniającym do podjęcia pracy jest potwierdzenie prawa do pobytu w celu zatrudnienia się. Wystawia je niemiecki urząd meldunkowy po konsultacji z urzędem pracy (Agentur für Arbeit). Jego zgoda nie jest jednak potrzebna, gdy dotyczy np. personelu kierowniczego z generalnym pełnomocnictwem lub prokurą czy studentów podejmujących pracę w czasie wakacji (patrz ramka).
Polaka można także zatrudnić w Niemczech wówczas, gdy na miejsce pracy nie ma niemieckiego kandydata lub obywatela innego, starego kraju członkowskiego UE.
Konieczny kontakt z urzędem pracyZ unijnej swobody świadczenia usług w RFN traktat akcesyjny Polski z Unią Europejską wyłączył sektor budowlany, sprzątanie (budynków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta