Szef może niekiedy nie dać wypoczynku na krótką niedyspozycję
Urlop na żądanie w swoim założeniu ma zapewnić pracownikowi skorzystanie z niezaplanowanego urlopu w sytuacjach, których nie mógł wcześniej przewidzieć (np. nagła opieka nad rodzicami zamieszkałymi winnej miejscowości).
Bez usprawiedliwieniaŻaden przepis dotyczący urlopu na żądanie nie nakłada na pracownika, aby w jakikolwiek sposób uzasadniał, że chce z niego skorzystać. Nie musi więc podawać przyczyny, a szef nie może tego wymagać.
Co do zasady pracodawca musi i powinien udzielić tego urlopu we wskazanym przez pracownika terminie. Jeśli z nieuzasadnionych powodów szef go odmówi, to popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Za to grozi mu kara grzywny. Art. 282 § 1 pkt 2 k.p. stanowi, że podlega jej ten, kto wbrew obowiązkowi nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu.
Kiedy wolno...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta