Nie wpisywać lustracji do konstytucji
We wtorek ma być gotowy projekt małej nowelizacji ustawy lustracyjnej przygotowany przez marszałka Sejmu Ludwika Dorna. Dzięki tej zmianie dziennikarze i naukowcy znowu będą mieli dostęp do archiwów IPN. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zakazujące dostępu do teczek wywołało ostry sprzeciw. Za ponownym udostępnieniem archiwów opowiedział się nawet SLD. Nie ma jednak zgody na dalej idącą propozycję prezydenta, aby zasady lustracji - przede wszystkim powszechne otwarcie archiwów - wpisać do konstytucji. Temu pomysłowi sprzeciwia się m.in. PO.
Rz: Rzecznik praw obywatelskich zaalarmował marszałka Sejmu, że zamknięcie archiwów przed dziennikarzami i naukowcami jest niezgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny złamał konstytucję?Wiesław Johann, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 1997 - 2006: Moim zdaniem Trybunał złamał konstytucyjną zasadę jawności życia publicznego. Nie może być sytuacji, że dziennikarze nie mają dostępu do informacji.
Ciągle są jakieś prawne perturbacje z lustracją. Wpisanie jej do konstytucji jest chyba jedynym wyjściem?Nie zgadzam się, by sprawy, które mogą być uregulowane ustawowo, były podnoszone do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta