Ameryka kicha, cały świat choruje
Ameryka kicha, cały świat choruje
Ekonomista ma przewidywać, a później tłumaczyć, dlaczego nie było tak, jak wcześniej mówiono. Prognozowanie gospodarcze nie jest łatwe. Ekonomia jest bowiem nauką społeczną, a więc zależy od zachowań ludzi. Podobnie jak giełda – mimo coraz doskonalszych programów komputerowych wspomagających podejmowanie decyzji (są już fundusze inwestycyjne obsługiwane wyłącznie przez programy komputerowe), czynnik ludzki jest decydujący. To od zachowań inwestorów zależy, jak się będzie kształtowała koniunktura giełdowa. Gdyby ludzie byli racjonalni, to nie byłoby baniek spekulacyjnych, krachów giełdowych. Studia nad historią gospodarczą świata uczą pokory. Szacunku dla potężnych mechanizmów, jakimi są cykle koniunkturalne.
Kryzys na rynku nieruchomości w USA
Ostatnie lata to okres bardzo dobrej koniunktury na świecie. Ale ta powoli się kończy. Pierwszym tego elementem jest kryzys na rynku nieruchomości w USA. Bańka spekulacyjna narastała. Została ona spotęgowana przez zachowania instytucji finansowych, które złagodziły regulacje dotyczące udzielania kredytów. Coraz więcej osób mogło wziąć kredyt hipoteczny. Wiarygodność kredytowa przestała być głównym kryterium udzielania kredytów, stała się nią wiara w to, że w przyszłości ceny nieruchomości będą rosły, a zatem wartość zabezpieczenia kredytu będzie coraz większa. Prawdziwe problemy zaczynają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta