Akt notarialny nie wzmacnia roszczeń z umowy rezerwacyjnej
Lech Borzemski: Wyjaśnijmy najpierw, czym jest umowa rezerwacyjna. Po pierwsze, to nie jest umowa nazwana, czyli zdefiniowana w kodeksie cywilnym. A to oznacza, że zawierając taką umowę, w razie kłopotów, nie będziemy się mogli odwołać do żadnej regulacji dotyczącej np. umowy sprzedaży czy umowy zamiany, która jest zdefiniowana w k.c. Zatem wzorów umów rezerwacyjnych może być wiele. Zazwyczaj jednak chodzi w nich o zatrzymanie mieszkania dla klienta na jakiś czas, za co deweloper pobiera pewną opłatę rezerwacyjną.
Co zatem daje kupującemu, jakie gwarancje, zawarcie umowy notarialnej z deweloperem przed notariuszem?Jeżeli jest to wspomniana wyżej umowa rezerwacyjna, to forma notarialna nie powoduje powstania pomiędzy stronami tej umowy żadnych szczególnych roszczeń innych niż z umowy przedwstępnej. Jeżeli chcemy mieć pewność, że deweloper zawrze z nami w przyszłości umowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta