Kto zyskuje, kto traci
Leasing
Kto zyskuje, kto traci
W polskiej praktyce gospodarczej leasing istnieje od 5 lat. W tym czasie dzięki leasingowi wyrosły fortuny, zarówno po stronie firm świadczących usługi leasingowe, jak i po stronie ich klientów. Dzięki leasingowi rozwinął się polski rynek komputerów, powstały liczne zakłady produkcyjne, przedsiębiorstwa transportowe oraz doinwestowano handel i gastronomię.
W 1994 roku w Polsce podpisano około 35 tysięcy umów leasingowych na łączną kwotę 6, 5 biliona starych zł.
Na czym polega umowa leasingowa?
Umowy leasingowej nie ma w polskim prawie cywilnym, dlatego niewiele osób orientuje się, jaka jest jej istota. Ograniczmy nasze zainteresowanie do dwóch podmiotów transakcji leasingowych. Firmę leasingową nazwiemy leasingodawcą, a jej klienta leasingobiorcą. Leasingodawca oddaje w użytkowanie leasingobiorcy przedmiot leasingu (maszynę, urządzenie, pojazd) , leasingobiorca ponosi opłaty za jego użytkowanie. Opłaty te nazywa się czynszami leasingowymi.
W praktyce rzadko zdarza się, aby firma leasingowa była producentem leasingu. Najczęściej jest on nabywany u dostawcy, który jest kolejnym podmiotem zaangażowanym w transakcje. Firmy leasingowe na ogół nie dysponują kapitałem tak dużym, aby w sposób nieograniczony móc finansować te transakcje ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta