Egzekucja na przedsiębiorstwie
Egzekucja na przedsiębiorstwie
Egzekucję na przedsiębiorstwie reguluje kodeks postępowania cywilnego oraz prawo upadłościowe. Oba akty prawne przewidują możliwość prowadzenia egzekucji zarówno z przedsiębiorstwa jako gospodarczo zorganizowanej całości, jak i z poszczególnych składników wchodzących w jego skład.
Przepisy k. p. c. normują ogólne zasady i tryb egzekucji ze składników przedsiębiorstwa osobno w stosunku do rzeczy ruchomych (art. 844--879) , rachunków bankowych (art. 889--894) , innych wierzytelności oraz innych praw majątkowych (art. 895--912) , nieruchomości (art. 921--1013) oraz statków morskich (art. 1014--1022. Przepisy prawa upadłościowego (Dz. U. z 1991 r. nr 110, z późn. zm. ) regulujące szczególny rodzaj egzekucji, tzw. uniwersalnej (generalnej) , modyfikują jedynie postanowienia k. p. c. , dostosowując je do specyfiki postępowania wszczętego na skutek upadłości podmiotów gospodarczych (art. 115 pr. up. ).
Regulacja prawna egzekucji z poszczególnych składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa nie sprawia większych trudności w praktyce, toteż dalsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta