Inicjatywa w rękach USA
Jak doszło do rozmów w Dayton w sprawie uregulowania konfliktu na Bałkanach
Inicjatywa w rękach USA
Rozpoczęte w środę w Dayton, w stanie Ohio, rozmowy w sprawie uregulowania konfliktu w byłej Jugosławii, z udziałem prezydentów Bośni, Serbii i Chorwacji, są rezultatem nagłej zmiany postawy Stanów Zjednoczonych, które przestały oglądać się na Europę i wzięły sprawę pokoju na Bałkanach w swoje ręce.
Bierność państw zachodnioeuropejskich wobec ataków bośniackich Serbów na strefy bezpieczeństwa ONZ w rejonie Srebrenicy i Żepy w lipcu tego roku była dla prezydenta Clintona sygnałem do działania. Waszyngton, krytykowany przez długi czas za izolacjonizm, tym razem zdecydował się na użycie sił powietrznych NA-TO w Bośni. Czynnikiem, który także wpłynął na radykalizację stanowiska USA i sojuszu atlantyckiego wobec wydarzeń w Bośni, była zmiana na stanowisku prezydenta Francji. Nowy szef państwa francuskiego, Jacques Chirac, zagroził wycofaniem francuskiego kontyngentu sił pokojowych ONZ z Bośni, jeśli nie zostanie stworzony mechanizm pozwalający na użycie siły wobec bośniackich Serbów atakujących strefy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta