Sąd nad poglądami politycznymi nauczycieli
Prosto ze Strasburga
Sąd nad poglądami politycznymi nauczycieli
Marek Antoni Nowicki
Zwolnienie nauczycielki z pracy z powodu działalności politycznej w Komunistycznej Partii Niemiec narusza przepisy Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
Dorothea Vogt, od czterech lat ucząca niemieckiego i francuskiego w szkole średniej w Jever w Dolnej Saksonii, 1 lutego 1979 r. została nauczycielem w randze mianowanego urzędnika państwowego. Opinia zawodowa z marca 1981 r. wskazywała, że jej kwalifikacje były bardzo wysokie. Ceniły ją władze oświatowe, uczniowie i ich rodzice. Podczas studiów w 1972 r. pani Vogt została członkiem Niemieckiej Partii Komunistycznej (DKP) . W 1982 r. wszczęto przeciwko niej postępowanie dyscyplinarne z powodu działalności politycznej w DKP; była również kandydatem tej partii w wyborach do landtagu Dolnej Saksonii, a potem do Bundestagu. W sierpniu 1986 r. zawieszono ją w czynnościach z powodu działalności w partii, której cele są sprzeczne z demokratycznym porządkiem konstytucyjnym; otrzymywała wtedy 60 proc. wynagrodzenia. Wpaździerniku 1987 r. Sąd Administracyjny w Oldenburgu orzekł zwolnienie dyscyplinarne. Uznał, iż działalność pani Vogt nie daje się pogodzić z konstytucyjnym obowiązkiem lojalności służby cywilnej. Odwołanie do Sądu Dyscyplinarnego Dolnej Saksonii nie dało rezultatu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta