Ostatni rok dużych dochodów
Prywatyzacja w 1996 roku
Ostatni rok dużych dochodów
Projekt budżetu na przyszly rok nie uwzględnia dochodów z opłat za świadectwa udziałowe w programie NFI. Były one zapisane w tegorocznym budżecie (w wysokości 400 mln zł) , ale już wiadomo, że budżet ich nie otrzyma. Gdyby jednak wziąć pod uwagę wyłącznie dochody z prywatyzacji przedsiębiorstw i banków (bez uwzględnienia tych opłat) , to okazałoby się, że w 1996 roku budżet powinien otrzymać z przekształceń własnościowych znowu więcej niż w którymkolwiek zpoprzednich lat trwania tego procesu. Prawdopodobnie będzie to jednak ostatni rok wzrostu.
Majątek, który pozostał do sprywatyzowania, wydaje się wciąż niemały, jeżeli jednak rząd przystąpiłby do realizacji wszystkich planów, które ma wobec tego majątku -- na prywatyzację, jako cel wsam w sobie i sposób na dostarczanie budżetu dochodów, niewiele już pozostanie.
Po drugie -- prywatyzacja kapitałowa, główne źródło dochodów budżetowych z przekształceń własnościowych, staje się coraz trudniejsza. W przyszłym roku skończą się bowiem praktycznie sektory produkujące dobra konsumpcyjne, których prywatyzacja przebiegała sprawnie i potencjalnych inwestorów na ogół nie brakowało. Pozostaną zakłady wytwarzające dobra inwestycyjne, przemysły kapitałochłonne, jak chemia ciężka,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta