Informacje
Informacje
Nie wiadomo, jakie będą losy planowanej przez fundusze konsolidacji pakietów mniejszościowych akcji spółek, którymi dysponują fundusze.
Barierą w przeprowadzeniu tej konsolidacji była dotychczas konieczność poniesienia 2-procentowej opłaty skarbowej, która obciążyłaby kosztami fundusze tuż po ich starcie. Stąd wzięła się koncepcja, aby wystąpić do Ministerstwa Finansów o zwolnienie z tej opłaty. Ministerstwo Finansów podobno jest przychylne funduszom, czekało jednak na poparcie Ministerstwa Przekształceń Własnościowych. Po dość długim zastanawianiu się MPW zdecydowało się poprzeć inicjatywę funduszy.
Niewykluczone jednak, że -- nawet gdy stanowisko MF będzie korzystne dla funduszy -- nie zostanie przeprowadzona konsolidacja między wszystkimi funduszami, czyli tak, jak początkowo zamierzano. W miarę rozwoju ich działalność ujawniają się bowiem rozbieżności w interesach i wszystkie NFI mogą nie dojść do porozumienia.
Propozycje co do ewentualnej konsolidacji były różne, np. byli zwolennicy skopiowania zasad alokacji przeprowadzonej przez MPW w lipcu, ewentualnie -- przeprowadzenia konsolidacji na zasadach czysto losowych (kto wylosuje daną spółkę, skupuje pakiety mniejszościowe) . Były także różne propozycje odnośnie skali konsolidacji, mówiło się np. o tym, że -- oprócz funduszu wiodącego -- w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta