Pracowniczy staż pracy
Pracowniczy staż pracy
Przepisy nie definiują jednolitego pojęcia "staż pracy". Ogólnie mianem tym określa się długość czasu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Chodzi tu o uprawnienia i świadczenia przysługujące pracownikowi, czyli osobie pozostającej w stosunku pracy. Osobie świadczącej pracę na innej podstawie, np. cywilnoprawnej umowy zlecenia czy o dzieło, takie uprawnienia czy świadczenia nie przysługują. Ponieważ świadczenia i uprawnienia te związane są ze stosunkiem pracy, przy ustalaniu prawa do nich bądź ich wymiaru decydujące znaczenie mają okresy zatrudnienia.
Ustalając prawo bądź wysokość przysługującego pracownikowi świadczenia, bada się, czy do okresu pracy, od którego one zależą, wlicza się wcześniejsze okresy zatrudnienia. Nie ma jednolitych zasad ich wliczania. Są one ustalane odrębnie dla każdego uprawnienia czy świadczenia w przepisach je normujących. Niekiedy, jak np. przy określaniu długości wypowiedzenia, uwzględnia się wszystkie wcześniejsze okresy zatrudnienia, bez względu na sposób ich ustania czy ewentualną przerwę między nimi.
W innych wypadkach uwzględnia się poprzednie okresy zatrudnienia pod warunkiem zachowania określonego trybu ustania stosunku pracy, jak przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdzie nie wlicza się tylko okresów zatrudnienia zakończonych porzuceniem pracy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta