Szczepionka zalecana
- Gdy pojawiają się pierwsze symptomy przeziębienia, większość osób najczęściej samodzielnie stara się zaradzić chorobie, jednak bardzo trudno odróżnić grypę od przeziębienia - ostrzega lek. Katarzyna Paszkiewicz, internista i dyrektor medyczny z Centrum Medycznego Puławska w Piasecznie. Najbezpieczniej udać się do lekarza, by postawił właściwą diagnozę i zastosował odpowiednie leczenie.
Przeziębienie rozwija się powoli i łagodnie. - W pierwszej kolejności pojawia się uczucie drapania w gardle, kichanie, katar, stan podgorączkowy - mówi lekarka. Tymczasem grypa atakuje nagle i bardzo gwałtownie. - Pacjenci skarżą się na złe samopoczucie, dreszcze, temperaturę powyżej 38 stopni C, bóle w klatce piersiowej, suchy, tzw. szczekający, kaszel, często pojawiają się również bóle stawowo-mięśniowe, bóle głowy, brak łaknienia, bóle brzucha, nudności, biegunka - dodaje Katarzyna Paszkiewicz.
Szacuje się, że co roku na grypę zapada 3 - 5 milionów ludzi na całym świecie. - W Polsce około 25 proc. zwolnień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta