Skóra wrażliwa na mróz, wiatr czy słońce
Skóra naczynkowa charakteryzuje się trwałym poszerzeniem bardzo drobnych, włosowatych naczyń skóry.
- Ściany tych naczyń są bardzo elastyczne, łatwo ulegają poszerzeniu pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, np. emocji, alkoholu, gorącego pokarmu czy ciepła. Gdy bodźce zewnętrzne ustąpią, naczynia wracają do normalnych rozmiarów. Stopniowo jednak ich ściany tracą elastyczność i ulegają trwałemu poszerzeniu, tworząc tzw. teleangiektazje, najczęściej na skórze policzków i twarzy - tłumaczy dr Agnieszka Saczonek, dermatolog z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.
Przyczyny powstawania skóry naczynkowej są różnorodne. Jak uważają dermatolodzy, głównie decydują o tym uwarunkowania genetyczne. Predysponowane są do skóry naczynkowej zwłaszcza kobiety z delikatną i wrażliwą skórą. Duże znaczenie mają również żeńskie hormony płciowe estrogeny, dlatego teleangiektazje tworzą się często w ciąży i pod wpływem leczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta