Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

24 listopada 1995 | Ekonomia | PJ MI

Informacje

Przywykło się myśleć, że banki spółdzielcze, to tylko drobne małe banczki w niewielkich miejscowościach zatrudniające po parę osób i pożyczające niewielkie sumy okolicznym rolnikom. Tymczasem w tym gronie znajdują się również instytucje o sumach bilansowych liczonych w dziesiątkach milionów złotych, które z powodzeniem podejmują konkurencję zdużymi bankami. Na podstawie sprawozdań finansowych opublikowanych w Monitorze Polskim postanowiliśmy przedstawić największe z banków spółdzielczych.

Do ostatniej środy prezes NBP zawiesiła działalność 106 banków spółdzielczych. Uwzględniając, że niektóre z BS straciły osobowość prawną w wyniku fuzji bez zawieszania, można przyjąć, że mamy w kraju około 1520 banków spółdzielczych. W Monitorze Polskim opublikowano wyniki niespełna 90 proc. spośród nich. Niestety w gronie tych, które opublikowały wyniki nie ma BS w Lublinie. Do połowy br. , kiedy został wchłonięty przez Bank Depozytowo-Kredytowy z Lublina był prawdopodobnie największym polskim bankiem spółdzielczym. Jego fundusze własne brutto na koniec ub. r. wynosiły 835 tys. , a suma bilansowa 90, 37 mln zł. W naszym zestawieniu brakuje prawdopodobnie przynajmniej kilku innych dużych banków. Przykładowo wiemy, że BS w Bielsku-Białej, który nie opublikował jeszcze swoich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 626

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament