Czy i jak zmieniać prawo rodzinne
Czy i jak zmieniać prawo rodzinne
Bronisław Czech
Potrzeba przemyślenia ewentualnej nowelizacji prawa rodzinnego i opiekuńczego (zarówno materialnego, jak i formalnego) wynika z intensywnych w ostatnich latach w Polsce zmian społeczno-gospodarczych, politycznych i kulturowych, z aspiracji do Unii Europejskiej, z ratyfikacji umów międzynarodowych oraz z zagrożeń, jakie to wszystko stwarza dla małżeństwa i rodziny.
Prawo rodzinne i opiekuńcze jest ściśle związane z przyjmowaną koncepcją człowieka i hierarchią wartości, w szczególności etycznych, oraz z obyczajowością. Stąd wielka doniosłość określenia aksjologicznych jego podstaw.
Naród składa się z rodzin. W rodzinie tworzy się ład moralno-społeczny, w niej buduje się porządek społeczny. Dlatego jej prawa, bezpieczeństwo mają największe znaczenie. Są to wszystko truizmy, warte jednak przypomnienia.
Obowiązujący kodeks rodzinny iopiekuńczy z 1964 r. był nowelizowany trzykrotnie w latach: 1975, 1986 i 1995.
Dwa lata temu Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt wprowadzenia separacji.
Sejm pracuje właśnie nad projektem noweli wniesionym przez Parlamentarną Grupę Kobiet, a Senat przygotował obszerną nowelę do k. r. o. i k. p. c. Prezydent wniósł też do Sejmu projekt noweli do k. r. o. i prawa o aktach stanu cywilnego związany z art. 10 konkordatu z 1993...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta