Nacjonalizacja za niezadowalającym odszkodowaniem
Kamienie milowe
Nacjonalizacja za niezadowalającym odszkodowaniem
Marek Antoni Nowicki
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że wypłacenie odszkodowań za upaństwowione przedsiębiorstwa w niewystarczającej, zdaniem wywłaszczonych, wysokości, nie naruszało prawa do spokojnego korzystania z własnego mienia ani ni złamało zakazu dyskryminacji.
W marcu 1977 r. weszła w życie w Wielkiej Brytanii ustawa oprzemyśle lotniczym i stoczniowym. Była ona realizacją planów nacjonalizacji w obu dziedzinach ogłoszonego przez laburzystów po wygranych wyborach w 1974 r. Ustawa dotknęła wiele firm, z których część należała do skarżących. Wypłacone odszkodowania były, ich zdaniem, tylko niewielką częścią wartości majątku przejętego przez państwo. Znacjonalizowane mienie przeszło na własność państwa w dniu ustalonym w ustawie. Wartość akcji skarżących obliczono na podstawie hipotetycznych notowań giełdowych w wyznaczonych sześciu miesiącach. Wysokość odszkodowań, w formie akcji państwowych, ustalono po negocjacjach między Departamentem Przemysłu i przedstawicielami byłych właścicieli. Pewne kwoty na poczet odszkodowania wypłacono między dniem przeniesienia własności i zakończeniem negocjacji.
W Europejskiej Komisji Praw Człowieka skarżący zarzucili, iż otrzymane odszkodowania były w znacznym stopniu niewystarczające i dyskryminujące, z naruszeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta