Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w cukrzycy

24 listopada 1995 | Nauka i Technika | ZW

Rewolucja w cukrzycy

Diabetycy muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość, ale gdy potwierdzą się doniesienia z laboratoriów medycznych, niedługo ich życie powinno być bardziej znośne. Zastrzegamy, że nikt jeszcze nie wynalazł żadnego lekarstwa na tę chorobę. Są tylko nadzieje, że łatwiej będzie można kontrolować poziom glukozy we krwi, co pozwoli znacznie zmniejszyć ryzko wielu groźnych komplikacji zdrowotnych, jak utrata wzroku, uszkodzenie nerek czy konieczność amputacji kończyn dolnych. Mówiono na ten temat podczas europejskiej konferencji poświęconej diabetologii w Sztokholmie, ukazały się też publikacje w prasie fachowej, m. in. w piśmie "Nature Medicine".

Tą sensacyjną wiadomością są zaawansowane prace nad automatycznymi czujnikami poziomu cukru we krwi. Dla diabetyków mają one kluczowe znaczenie. Niektórzy mówią nawet, że są czymś w rodzju Świętego Graala. I nie ma w tym żadnej przesady. Wykorzystanie tego rodzaju sensorów pozwoliłoby przedłużyć życie wielu chorych, zmniejszyć koszty leczenia i "ucywilizować" chorobę. Firmy farmaceutyczne wprowadzają coraz doskonalsze rodzaje insulin, proponują lepsze metody kontroli choroby, wciąż jednak brakuje urządzeń na bieżąco monitorujących poziom cukru, ostrzegających, jeśli jest on zbyt wysoki.

Nowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 626

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament