Pisarz ludzi przegranych
„Niemcy na peryferiach Europy”. Nowa książka Karla-Markusa Gaussa to pasjonująca relacja z podróży w przeszłość
W swej najnowszej pracy austriacki pisarz mówi o wyprawie na Litwę, Spisz i nad Morze Czarne. Gauss postanowił odnaleźć potomków Niemców, którzy wieki temu wyemigrowali, by cieszyć się swobodami religijnymi, zajmować handlem czy uprawiać ziemię.
Szczególnie zainteresowały go społeczności otwarte, współżyjące z innymi grupami narodowościowymi, a przy tym opierające się próbom podporządkowania. Gaussa ciekawi przenikanie się kultur i tradycji, ale również czas, gdy dawny świat – najpierw za sprawą III Rzeszy, potem stalinowskiego Związku Sowieckiego – został skazany na unicestwienie. – Jestem Europejczykiem pełnym wewnętrznych sprzeczności – powiedział Gauss w rozmowie z „Rz”. – Taki obraz samego siebie staram się przekazać w opisach moich podróży.
Nie omija bolesnych tematów – choćby litewskiej kolaboracji z hitlerowcami. Przedstawia los Wolfskinder – niemieckich dzieci-wilków, które pod koniec wojny uciekły z Prus Wschodnich i żyły w ZSRR nieświadome swego pochodzenia. Po latach gloryfikują czasy nazistowskie jako jedyne szczęśliwe w życiu i uskarżają się, że nikogo nie obchodzi ich los. Pomstują na Żydów, bo – jak czytamy w książce – „dostają jedno muzeum za drugim i mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta