Ojczyzna i obczyzna
Szkice Janusza Kryszaka o literaturze emigracyjnej
Ojczyzna i obczyzna
Obszerny zbiór esejów Janusza Kryszaka, zatytułowany "Literatura złej chwili dziejowej" poświęcony został w całości polskiej literaturze emigracyjnej, czyli -- jak to nazwano na okolicznościowej sesji zorganizowanej na początku lat 90. przez Instytut Badań Literackich PAN -- "literaturze źle obecnej". Oczywiście źle obecnej w PRL-u.
Przez wszystkie te lata -- nieobecna w krajowych księgarniach i potocznej świadomości czytelniczej -- literatura emigracyjna intrygowała i fascynowała nie tak znów małe grono zainteresowanych, którzy wymieniali między sobą przywożone z zagranicy powieści Witolda Gombrowicza, Józefa Mackiewicza, Sergiusza Piaseckiego, Włodzimierza Odojewskiego, tomy poezji Aleksandra Wata, Tadeusza Sułkowskiego, Bolesława Przyłuskiego, zbiory esejów Tymona Terleckiego, Gustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta