Taniec na insulinie
Taniec na insulinie
Przed 75 laty dwaj uczeni kanadyjscy dokonali jednego z największych odkryć współczesnej medycyny: po raz pierwszy uzyskali wyciąg z komórek wysepek trzustkowych. Sir Frederick Grant Banting oraz Charles Herbert Best nazwali go "Isletin". Zapoczątkowali epokę leczenia cukrzycy za pomocą insuliny, która wciąż jest lekiem niezastąpionym. Obecnie ratuje życie ok. 30 mln ludzi na świecie, a liczba chorych wciąż się zwiększa. W Polsce, jak oceniają specjaliści, szczyt zachorowań z tego powodu jest dopiero przed nami.
W Warszawie z tej okazji odbyła się konferencja, podczas której diabetolodzy omawiali wszystkie najważniejsze problemy związane z leczeniem cukrzycy i stosowaniem insuliny. W kraju hormon ten stosowany jest niemal od chwili jego wynalezienia. Banting i Best za pomocą insuliny skutecznie wyleczyli pierwszego człowieka (był nim Leonard Thompson) w 1922 r. W Polsce pierwsze preparaty pojawiły się już w 1924 r. , zaledwie 2 lata po ich premierze w Ameryce. Wytworzył je inż. Jan Celarek z Państwowego Zakładu Higieny. Było to jedno z największych osiągnięć polskiej medycyny.
Stopa cukrzycowa
Kontynuacją tych tradycji jest polski potentat w produkcji leków, Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa, gdzie mimo narastającej konkurencji firm zachodnich wciąż powstaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta