Schody w czynszówce
Towarzystwa budownictwa mieszkaniowego
Schody w czynszówce
WPolsce brakuje 1, 5 miliona mieszkań. Trudno oczekiwać, by nowa ustawa o popieraniu niektórych form budownictwa mieszkaniowego spowodowała przełom w tej dziedzinie. W ocenie bowiem wielu zainteresowanych jest ona nieprecyzyjna, niejasna i nie do końca wiadomo, do kogo adresowana.
Towarzystwa budownictwa mieszkaniowego mają budować mieszkania bez zysku i wynajmować je lokatorom po wpłaceniu przez nich kaucji w wysokości 10 proc. wartości lokalu. Pieniądze na "czynszówki" mają pochodzić z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, który na koncie ma 178 mln zł, co wystarczy na wzniesienie ok. 6 tysięcy mieszkań. Chętnych na nisko oprocentowane pożyczki z KFM jest wielu. Niejasny, przynajmniej dotychczas, pozostaje niestety mechanizm przyznawania pożyczek i kontroli.
Realizacja ustawy z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego wzbudza wiele kontrowersji.
-- Centralizm i biurokracja mogą zniszczyć wspaniałą ideę budownictwa czynszowego -- jednoznacznie stwierdzili uczestnicy seminarium "Finansowanie i modele organizacyjne instytucji budownictwa mieszkaniowego <<nie dla zysku>>", zorganizowanego przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Agencję Stanów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta