Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Narodziny NZS

17 lutego 1996 | Kraj | JC

Narodziny NZS

Jacek Czaputowicz

Piętnaście lat temu, 17 lutego 1981 roku, minister Janusz Górski zarejestrował Niezależne Zrzeszenie Studentów. W dniu następnym zostało podpisane w Łodzi porozumienie z władzami i strajki studentów się zakończyły. Były one próbą sił NZS i SZSP, dwóch organizacji o odmiennych tradycjach, etosie, stosunku do władzy. Dzisiejsze podziały na scenie politycznej mają swoje korzenie w podziałach wśród studentów w tamtym okresie.

Przed Sierpniem '80

W roku 1973 władze zlikwidowały Zrzeszenie Studentów Polskich łącząc je ze Związkami Młodzieży Socjalistycznej i Wiejskiej. Powstałe w wyniku fuzji Socjalistyczne Zrzeszenie Studentów Polskich było już organizacją ideowo--polityczną, promującą socjalistyczne zasady w życiu akademickim. Oficjalne życie studenckie w latach siedemdziesiątych można scharakteryzować jednym słowem -- marazm. Jedynie studencka działalność kulturalna zachowała pewną autonomię. "Cztery, pięć lat później doszedłem do wniosku, że zjednoczenie było błędem. Autentyzm, spontaniczność ruchu studenckiego zaczęły się zatracać" -- mówi Włodzimierz Cimoszewicz, pierwszy przewodniczący Rady Uczelnianej SZSP na Uniwersytecie Warszawskim.

W różnych okresach kierownicze funkcje w SZSP sprawowali między innymi Grzegorz Kołodko,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 676

Spis treści
Zamów abonament