Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skrawki z roku, który minął

17 lutego 1996 | Plus Minus | TJ

Z ukosa

Skrawki z roku, który minął

Tomasz Jastrun (SMECZ)

Styczeń - luty

Wiadomość, że zwłoki Witkacego, sprowadzone z takim hukiem na zakopiański cmentarz w roku 1988, okazały się szczątkami kobiety w wieku 25-- 30 lat, o wzroście 164 cm. Witkacy byłby zachwycony. Ale czy ta kolejna pomyłka, bo mylimy się ostatnio nieustannie, nie ma wymiaru symbolu?

Wydawało nam się, że komunizm skończył się wkrótce po pochówku "witkacego" w roku 89. Teraz widać, że chory system krzątał się wokół cudzych zwłok, by ukryć swój opłakany stan. Gdy nastał ten pamiętny rok 89, doprawdy zdawało nam się, że wiemy, co chowamy. Teraz odkrywamy -- jak komisja ekshumacyjna -- że być może zaszło małe nieporozumienie.

Po latach wznowiono filozoficzne notatki Henryka Elzenberga "Kłopoty z istnieniem". W roku 1922 zanotował: "W Polsce mało jest radości myślenia. We wszystkim, co ludzie tu myślą, jest przysmak jakiegoś skwaszenia, że bez tej kłopotliwej czynności tak już całkiem się obejść nie można".

Poeta, żyjący w pierwszej połowie wieku XVII, Maciej Sarbiewski, pisząc charakterystykę Polaków, trafia niemal we wszystkie nasze współczesne czułe punkty. Zanotujmy tylko jedną generalizację: "Chcieliby zawsze być czymś więcej, niż są,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 676

Spis treści
Zamów abonament