O dawnym czasie "Kultury"
O dawnym czasie "Kultury"
Czesław Miłosz
Jako wieloletni współpracownik "Kultury", jestem jednym z nielicznych świadków jej różnych faz, jak również stopniowego tworzenia się jej mitu. Wydaje mi się, że pisząc o niej teraz, powinienem pamiętać, jak dalekie są lata 40. , kiedy powstawała i jak trudno dzisiejszemu czytelnikowi przenieść się wyobraźnią w tamte czasy.
Europa wtedy wynurzała się ze zniszczeń, fizycznych i moralnych, drugiej wojny światowej, a jej przyszłość była niepewna. Zwycięstwo armii Stalina, okupione przerażającymi stratami, wprowadziło tę armię w środek Niemiec. Jakkolwiek zachodni skrawek europejskiego półwyspu został zajęty przez armię amerykańską i angielską, niewiele było wiary w odbudowę gospodarki rynkowej i w powrót ustroju demokratycznego. Politycznie, Francja i Włochy mogły w każdej chwili znaleźć się w rękach komunistów. Lawinowe ich sukcesy ułatwiała kolaboracja z faszyzmem i hitleryzmem, do niedawna uprawiana przez elity polityczne Italii i Francji. Wprowadzenie ustroju sowieckiego w krajach zachodnich zależało od sygnału z Moskwy, który jednak nie odezwał się, jako że podziału Europy przestrzegano.
Zwycięska wojna dała Dżugaszwilemu całkowitą swobodę w przeprowadzaniu swoich planów oraz nasycaniu swego pragnienia zemsty. Był to okres masowych deportacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta