Prawo do bycia "innym"
Co szósty mieszkaniec Europy należy w swoim państwie do mniejszości narodowej, religijnej lub językowej
Prawo do bycia "innym"
Andrzej Kaczyński
Jako problem prawa, a zwłaszcza prawa międzynarodowego, problematyka mniejszości narodowych na dobre zaistniała dopiero w XX wieku, stuleciu nacjonalizmów i totalitaryzmów, migracji ludów i transformacji państw, wieku emancypacji narodów oraz ich homogenizacji w "globalnej wiosce"; wieku masowych eksterminacji i czystek etnicznych, a zarazem budzącej się solidarności ponadnarodowej i -- choć dotychczas wciąż jeszcze w postaci idei, raczej zapowiedzi niż spełnienia -- ponadpaństwowej integracji.
Zjawisko istniało, oczywiście, dużo wcześniej. Przykład nam najbliższy: zróżnicowana sytuacja Polaków w trzech państwach zaborczych. W Rosji brutalne wynaradawianie. Wariant pośredni w Prusach: germanizacja, ale w ramach prawa, w których zmieściły się zarówno narzędzia represji, jak hakata, i narzędzia oporu, jak wóz Drzymały albo spółdzielczość księdza Wawrzyniaka. W miarę tolerancyjna Austria, w której wpewnym okresie stała się możliwa nawet galicyjska autonomia.
Ale zarazem w tej samej Austrii ingerencje państwa świadomie i celowo wzniecały nowe albo podsycały dawne (prawda, że nie bez samodzielnego wkładu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta