Czy dojdzie do dematerializacji świadectw udziałowych
Czy dojdzie do dematerializacji świadectw udziałowych
Ludwik Sobolewski
W związku z Programem Powszechnej Prywatyzacji wypłynął w ostatnim czasie problem trybu i zasad wprowadzenia świadectw udziałowych, wyemitowanych przez Skarb Państwa na podstawie ustawy o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji, do obrotu giełdowego, a także wymiany świadectw na akcje NFI. Czynności poprzedzające bezpośrednio wprowadzenie świadectw do obrotu giełdowego zwykło się określać jako dematerializację świadectw udziałowych. Przeprowadzenie tej operacji jest zarówno z przyczyn prawnych, jak i praktycznych niezbędne, by obrót giełdowy świadectwami, a później konwersja ich na akcje NFI stały się rzeczywistością. Z tego względu cała operacja, mało dotąd znana opinii publicznej, jest niezwykle ważna dla powodzenia PPP. Warto zatem zdać sobie sprawę, kto, na jakich zasadach, w jakim trybie i na podstawie jakich norm prawnych zapewni przeprowadzenie tej operacji; kto jest odpowiedzialny za jej wykonanie, a kto będzie tylko współdziałał w procesie.
Udzielenie odpowiedzi na niektóre z tych pytań nie jest bynajmniej łatwe, głównie z powodu niezbyt fortunnej redakcji kilku przepisów ustawy -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (dalej upopw) oraz w ustawie o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych (dalej u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta