Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiadam za całość

04 marca 1996 | Kultura | JM

Pier Luigi Pizzi, ur. w 1930 r. w Mediolanie. Z zawodu architekt. Jako scenograf debiutował w 1951 r. , w Genui "Don Giovannim" Mozarta. Autor kilkuset projektów scenograficznych dla największych teatrów świata, takich jak La Scala, Opera Paryska, Covent Garden, Chicago Lyric Opera czy Metropolitan w Nowym Jorku. Artysta o wszechstronnych zainteresowaniach: od teatru barokowego po dzieła Richarda Wagnera (scenografia do "Walkirii" i "Zygfryda" dla La Scali) . Od 1977 r. z równym powodzeniem działa jako reżyser operowy. Jego spektakle inaugurowały działalność paryskiej Opera Bastille i Opery w Houston. W Teatrze Narodowym na otwarcie sezonu ma wystawić "Mojżesza" Rossiniego (premiera 10 listopada br. ). Rozważane są także plany inscenizacji wnastępnych latach "Chowańszczyzny" Musorgskiego i "Strasznego dworu" Moniuszki.

Odpowiadam za całość

Rozmowa z Pier Luigi Pizzim, scenografem i reżyserem operowym

Przyjechał pan do Warszawy, by obejrzeć "Mazepę" w Teatrze Narodowym. Jakie są pańskie wrażenia?

Bardzo pozytywne, choć może nie w całości. Po raz pierwszy zetknąłem się z tą operą Czajkowskiego, a w takich momentach zawsze potrzebuję trochę czasu, by uporządkować wrażenia. Zresztą oglądając spektakl byłem zaangażowany jakby na różnych poziomach. Chciałem przede wszystkim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 690

Spis treści
Zamów abonament