Słabsi panowie
Słabsi panowie
Mężczyźni częściej niż kobiety poddają się stresom, czterokrotnie częściej wybierają samobójstwo. Tak jest na świecie, podobnie i w Polsce.
W ub. r. 5485 Polaków popełniło samobójstwo, ok. 20 proc. stanowiły kobiety. Liczby te w rzeczywistości są wyższe niż podają statystyki policyjne, które nie uwzględniają tzw. ciemnej strony zjawiska. Często rodzina stara się ukryć prawdziwe motywy śmierci bliskiej osoby, często intencje samobójcze nie są jednoznaczne.
Najczęściej odbierają sobie życie ludzie w wieku 31--50 lat (było ich 2484) -- głównie mężczyźni.
Prof. Janusz Czapiński, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi, że mężczyźni w tym okresie życia dokonują bilansu swych dokonań, niektórzy spostrzegają, że wiele planów nie udało im się zrealizować, tracą nadzieję na osiągnięcie sukcesu. Życiowe niepowodzenia przypieczętowują samobójstwem.
Wzrasta liczba najmłodszych samobójców, wśród dzieci do 14. roku życia było ich 101 w ub. r. Nerwice i agresje dotykają polską wieś. Doszło do ponad 2, 5 tys. samobójstw wśród mieszkańców wsi. Co czwarty samobójca wchwili targnięcia się na swoje życie był w stanie nietrzeźwym. Tylko co dziewiąty pozostawił list...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta