Gdy oskarżony milczy
Prosto ze Strasburga
Gdy oskarżony milczy
Marek Antoni Nowicki
John Murray został zatrzymany 7 stycznia 1990 r. w domu, w którym Irlandzka Armia Republikańska (IRA) przetrzymywała niejakiego pana L. , również należącego do IRA, przy tym informatora policji. Oficer prowadzący śledztwo przedłużył do 48 godzin zatrzymanie Murraya na posterunku, uniemożliwiając kontakt z adwokatem, uznał bowiem, iż mogłby to zaszkodzić działaniom policji przeciwko terrorystom. Policja uprzedziła go, że na podstawie rozporządzenia z 1988 r. o dowodach w sprawach karnych (w Północnej Irlandii) odmowa odpowiedzi na pytania w tej fazie postępowania może wywołać niekorzystne dla niego skutki. 8 i 9 stycznia przesłuchano go dwanaście razy, za każdym razem powtarzając owo ostrzeżenie. Murray cały czas milczał. Z adowkatem po raz pierwszy widział się dopiero przed dwoma końcowymi przesłuchaniami, lecz adwokat nie mógł w nich uczestniczyć.
Lord Chief Justice Północnej Irlandii, w procesie, który odbył się bez ławy przysięgłych, 8 maja 1991 r. skazał Murraya na osiem lat więzienia za udzielenie pomocy i podżeganie do bezprawnego pozbawienia wolności pana L. Sędzia wyciągnął niekorzystne dla oskarżonego wnioski z faktu, iż odmówił wyjaśnienia swojej obecności w domu, w którym został zatrzymany przez policję. Murray zachował milczenie przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta