Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego: trafne i mniej trafne

04 marca 1996 | Prawo | EM

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego: trafne i mniej trafne

Elwira Marszałkowska-Krześ, Sławomir Krześ

Każda nowelizacja o podstawowym znaczeniu dla systemu prawnego budzi kontrowersje. Nie zabrakło ich też przy najnowszych zmianach kodeksu postępowania cywilnego.

I tak, przed nowelizacją k. p. c. wielu doświadczonych sędziów podnosiło, że należy zrezygnować z fikcyjnego udziału "czynnika społecznego" w rozstrzyganiu spraw cywilnych. Mimo to, zgodnie z nowym art. 47 k. p. c. , sądy będą nadal orzekały z ławnikami w sprawach rodzinnych oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

O ile w sprawach rodzinnych i pracowniczych da się bronić poglądu, że doświadczenie życiowe i zawodowe ławników mogą być pomocne w ich rozstrzyganiu, o tyle w postępowaniu ubezpieczeniowym -- a wiedzą otym znający specyfikę tego rodzaju spraw -- ten pogląd jest całkowicie chybiony.

System ubezpieczeń w Polsce jest niezwykle skomplikowany i rozbudowany. Niemal każda grupa zawodowa ma odrębne przepisy dotyczące ubezpieczeń, a i one są wewnętrznie zróżnicowane, według odmiennych, za każdym razem innych kryteriów. Jeżeli dodać do tego, że były wielokrotnie nowelizowane, a bardzo rzadko ujednolicane, można sobie wyobrazić, jak wygląda praca sędziego w sądzie ubezpieczeń społecznych.

Naiwnością jest myśleć, że sędzia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 690

Spis treści
Zamów abonament